خانه / وبلاگ دیجیتال مارکتینگ / تبلیغات موثر چیست؟ معرفی 11 روش برای ایجاد آن

تبلیغات موثر چیست؟ معرفی 11 روش برای ایجاد آن

تبلیغات موثر به تبلیغاتی گفته می شود که اثر بخشی بالاتری نسبت به سایر انواع تبلیغات داشته باشد و مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل کند. اثر بخشی تبلیغات به چگونگی عملکرد یک شرکت در پیشبرد اهداف خود مربوط می شود. شرکت های کوچک برای اندازه گیری اثربخشی تبلیغات خود از آمار یا معیارهای مختلفی استفاده می کنند. این اندازه گیری ها می تواند برای انواع تبلیغات، از جمله تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، بروشور، تبلیغات اینترنتی و حتی تبلیغات بیلبورد استفاده شود. اثربخشی تبلیغاتی یک شرکت معمولا با تکرار پیام ها یا قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان، به مرور زمان افزایش می یابد.

تبلیغات موثر

اهمیت تبلیغات موثر

مهم است که صاحبان مشاغل اصول نوشتن یک تبلیغ خوب را درک کنند. همه مشاغل نیاز به ارتقاء دارند. اغلب دیده ایم که هزاران میلیون دلار صرف تبلیغات ناکارآمد و ضعیف شده و عملا هدر رفته است. ما می خواهیم شما را از این هدر رفت تبلیغات نجات دهیم، اما مهمتر از همه، می خواهیم به شما کمک کنیم که تجارت خود را گسترش دهید و استفاده از تبلیغات موثر در همه اشکال آن برای رسیدن به این اهداف، ضروری است.

شما به مشتریان جدید احتیاج دارید زیرا بدون آنها تجارت شما شکست خواهد خورد. خبر خوب این است که اصول اصلی چگونگی تولید یک آگهی مناسب در مورد هر چیزی که ممکن است بخواهید به عنوان ابزاری تبلیغاتی از آنها استفاده کنید را در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.

در نگاه اول تبلیغات خوب معطوف موارد زیر می گردد:

 • بروشورها
 • ایمیل ها
 • برگه ها و سایر نامه ها
 • تبلیغات روزنامه و مجله
 • تبلیغات آنلاین (نمایش و غیره)
 • کارت پستال
 • وب سایت ها
 • و ..

اما موارد بالا کلیات قضیه می باشد و برای افزایش اثر بخشی تبلیغات، شما باید به جزئیات ظریف تری نیز توجه کنید. برای ساخت و ایجاد یک تبلیغات موثر شما باید کمی آزمایش و خطا انجام دهید، اما پیروی از این 11 نکته امتحان شده و واقعی در زمینه ساخت و ایجاد تبلیغات موثر را به شما توصیه می کنیم و امیدواریم به کمک آن به نتایج دلخواه و مدنظر خود دست پیدا کنید.

تبلیغ موثر

11 روش برای ساخت و ایجاد تبلیغات موثر

1- چه چیزی باعث می شود شما از رقبای خود متمایز شوید؟

چه چیزی باعث می شود که مشتریان بالقوه شما، محصول یا خدمات شرکت شما را به محصولات و خدمات یکی از رقبای شما ترجیح دهند؟ این همان چیزی است که شما باید با نوع تبلیغ خود متوجه آن شوید و روی آن متمرکز شوید. به مشتریان بالقوه خود نشان دهید که چرا تجارت شما انتخاب شماره یک آنهاست است و چرا آنها حتی نباید به رقیبان شما فکر کنند.

نکات مهم در ایجاد تبلیغات موثر

 • هر تبلیغی باید پیشنهادی را برای مصرف کننده ایجاد کند نه اینکه فقط برای رفع تکلیف از کلمات در آن استفاده کنید. در هر تبلیغی باید به مخاطب بگویید: “این محصول را بخرید، برای این مزیت خاص.”
 • انتخاب شعار تبلیغات از اهمیت بالایی در ایجاد تبلیغات موثر برخوردار است. شعار تبلیغات شما باید منحصر به فرد باشد.
 • تبلیغ شما باید به اندازه ای قوی باشد تا بتواند مخاطبان را جذب کند، یعنی باعث جذب مشتری جدید و همچنین مشتریان بالقوه شود.

نمونه هایی از پیام ها در تبلیغات موثر

 • تبلیغ شامپو: شما را از شر شوره سر خلاص می کنیم
 • تبلیغ پیتزا فروشی: تحویل پیتزای داغ کمتر از 30 دقیقه. یا تحویل رایگان در کل محدوده.
 • تبلیغ شرکت هواپیمایی: با ما ارزان سفر کنید.

مثال های زیادی در این زمینه وجود دارند. هدف در اینجا کمک به شما در توسعه اثر بخشی تبلیغات است. چه چیزی شما را متفاوت می کند؟ شما چه چیزی دارید که دیگران ندارند؟ این چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که شما نباید تنها کسی باشید که کاری را انجام می دهید یا محصولی را ارائه را می دهید. این می تواند کاری باشد که دیگران انجام می دهند، اما آن را تبلیغ نمی کنند.

پیام تبلیغاتی مناسب

2- از یک تیتر قدرتمند استفاده کنید تا توجه مخاطبان را جلب کنید

افراد هر روز با تبلیغات زیادی ارتباط می گیرند که احتمالا نمی توانند هرکدام را بخوانند. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که تبلیغات شما واقعا توجه مخاطبان شما را جلب می کند. شما این کار را با ایجاد یک تیتر مؤثر انجام دهید. دیوید اوگلیوی، بزرگترین مرد تبلیغاتی تاریخ، گفت: “به طور متوسط افرادی که به تیتر یک تبلیغ توجه می کنند، تعدادشان پنج برابر بیش از افرادی است که بدون توجه به عنوان تبلیغ آن را مطالعه می کنند. عناوین عالی به اشکال مختلفی می توانند آماده شوند. منادهه برخی از عناوین دارای اخبار است، مانند انتشار یک سرویس یا محصول جدید. برخی دیگر فواید و مزایا را ارائه می دهند. برخی دیگر از زاویه دیگری استفاده می کنند (مانند “کاهش هزینه ها” بر خلاف “افزایش سود” ). به طور کلی انتخاب یک تیتر قدرتمند یکی از اصلی ترین نکات در ایجاد تبلیغات موثر است.

 

3- پیشنهادات وسوسه انگیز ارائه دهید!

مصرف کنندگان عاشق یک معامله هستند. بنابراین یک مورد خوب به آنها پیشنهاد دهید تا دوباره و دوباره به سمت شما بازگردند. این که آیا شما یک قیمت غیرمنطقی، یک خدمات یا محصول رایگان یا یک ارسال رایگان را به آنها ارائه می دهید، برای ایجاد یک معامله خوب با مشتریان شما کمک خواهد کرد. پس از ارائه پیشنهاد مقاومت ناپذیر خود، مطمئن شوید که آن را با افتخار تبلیغ می کنید. وقتی مردم می بینند که شما چیزهای خوبی برای ارائه به آنها دارید، در برابر تبلیغات شما مقاومت نمی کنند. در تعیین اینکه چقدر می توانید برای یک محصول یا خدمات مقدماتی هزینه کنید، به ارزش کل مشتری فکر کنید، مبلغی که مشتری در طی زمان به شما می دهد و سودی که از آن می برید.

 

4- در مورد مزایایی که ارائه می دهید، صحبت کنید

توضیح در مورد ویژگی های محصولات یا خدمات شما یکی از ارکان ایجاد تبلیغات موثر است. اما توضیح مزایای آن برای مشتری واقعا کاری است که باید به دقت آن را انجام دهید. از این گذشته، مردم به آنچه از خدمات شما می گیرند، بیشتر از آنچه انجام می دهید علاقه مند هستند.

آنچه انجام می دهید برای مشخص کردن این موارد است:

 • تمام خدمات (یا محصولات) خود را لیست کنید.
 • برای هر یک از موارد لیست شده، آنچه را که یک سرویس خاص (ویژگی) ارائه می دهد را لیست کنید.
 • سپس، فهرست بعدی را مشخص کنید که نتیجه هر ویژگی چیست و فایده آن برای مشتری چه خواهد بود.

مثلا فرض کنید شما یک حسابدار مالیاتی هستید. یکی از ویژگی های خدمات شما این است که شما یک وب سایت دارید که مشتریان می توانند به صورت 24 ساعته وارد اسناد مالیاتی خود شوند. مزیت بزرگ این است که این کار باعث صرفه جویی در زمان برای مشتری می شود.

مزایای محصول را شرح دهید

5- تبلیغات خود را در قالب یک مقاله خبری ارائه دهید

افراد معمولا هفت برابر بیشتر از تبلیغات، به یک مقاله خبری توجه نموده و آن را می خوانند. مردم در طول روز با تبلیغات معمولی در تماس هستند. اگر چیزی بیشتر از آنچه دیگران ارائه می دهند، را ارائه ندهید، آنها انگیزه ای برای خواندن تبلیغ شما ندارند. ایجاد یک تبلیغات موثر که توجه مخاطب را جلب کند و اطلاعات زیادی را ارائه دهد همیشه آسان نیست، اما این کار قابل تحقق است. شما باید تبلیغاتی را به مخاطبان خود ارائه دهید که قالبی خبری داشته باشد و نه تبلیغی.

این نوع تبلیغات، خوانندگان را تشویق می کند که به شرکت شما علاقه مند شوند، زیرا اطلاعات بیشتری را در بر می گیرد. خوانندگان می خواهند اطلاعات بیشتری را بخوانند و هنگامی که متوجه شوند این مقاله فقط تبلیغات کسب و کار شما نیست بلکه به آنها کمک نیز می کند، بیشتر جذب شما خواهند شد. پس در قالب خبری، تبلیغاتی را آماده کنید که اطلاعاتی را درمورد محصولات شما به طور جزئی تر و کاربردی تر در اختیار مخاطبتان قرار می دهد.

 

6- به مشتریان خود تضمین بدهید تا به شما اعتماد کنند

ارائه ضمانت به مشتریان در تبلیغات سبب افزایش اثر بخشی تبلیغات شما می گردد. مردم از هزینه کردن بی حاصل، عصبی می شوند و اعتماد خود را از دست می دهند. تعداد زیادی کلاهبردار و کالاهای کم کیفیت در بازار وجود دارد. مردم نگران هستند که وقتی نوبت به استفاده از محصولات یا خدمات برسد، پول خود را هدر رفته ببینند و این محصولات کیفیت لازم را دارا نباشند. اگر اشخاصی که قصد دارند از شما خرید کنند به شما اعتماد نداشته باشند، از معامله با شما ترس دارند و بعید است که محصول شما را خریداری کنند. اما اگر این شبهات را برطرف کنید، به افراد انگیزه داده می شود تا محصول یا خدمات شما را امتحان کنند.

بنابراین ایده مناسب، ارائه ضمانت به مشتریان است. دانستن این موضوع که خطری برای مخاطب وجود ندارد و اینکه با خرید محصول یا خدمات شما نه تنها چیزی را از دست نمی دهد بلکه چیزی را به دست می آورد، یک القاء خرید قدرتمند است. اگر مشتریان بالقوه بدانند که اگر راضی نباشند می توانند پول خود را پس بگیرند، نسبت به هدر رفتن پول خود کمتر نگران هستند و به احتمال زیاد تمایل بیشتری به امتحان کردن محصولات شما دارند. تقریبا همه فروشگاه و کسب و کارهای بزرگ محصولاتشان را تضمین می کنند.

 

7- مخاطبان خود را به خرید و دنبال کردن خود فرا بخوانید

فقط به مشتریان بالقوه خود در مورد آنچه شرکت شما ارائه می دهد بگویید. آنها را تشویق به اقدام کنید. به آنها بگویید که مستقیما روی تبلیغ شما کلیک کنند، محصول خود را سفارش دهند، هزینه سرویس خود را بپردازند و غیره. به عنوان مثال، “فراخوانی برای اقدام” از طرف شما می تواند افراد را ترغیب کند تا برای کسب اطلاعات بیشتر به شما ایمیل بفرستند یا برای تهیه اطلاعات بیشتر درباره خدمات شما، یک فرم را پر کنند و یا برای عضویت در خبرنامه نامه هفتگی یا ماهانه شما ثبت نام کنند. این فراخوانی می تواند کاربران را راهنمایی کند تا بر روی تبلیغ شما کلیک کنند تا آنها را به وب سایت شما هدایت کند، نه اینکه فقط به تبلیغات نگاه کنند

 

8- پیشنهادات و تخفیفات فوری ارائه دهید

وقتی افراد یک آگهی را می بینند و فکر می کنند که بعدا آن را امتحان کنند، ممکن است این کار را انجام دهند. اما اکثر اوقات مردم به زندگی خود ادامه می دهند و همه چیز را در مورد تبلیغ و کالایی که ممکن است به آنها علاقه داشته باشند فراموش می کنند. شما می توانید این فراموشی را از هر طریق به تعویق بیندازید. به عنوان مثال، می توانید پیشنهادی غیرقابل مقاومت به آنها ارائه دهید. اگر مردم ببینند که آنها فقط چند روز یا چند ساعت برای استفاده از تخفیفات شما فرصت دارند، احتمالا بیشتر به سمت شما سرازیر می شوند. بسیاری از افراد تصور می کنند بعدا می توانند همان معامله را انجام دهند، اما اگر بدانند که بعدا نمی توانند و فرصت محدود است، احتمالا همین حالا اقدام به خرید می کنند. این کار یکی از راه های ارائه تبلیغات موثر است.

تخفیف فوری

9- نظرات مصرف کنندگان دیگر را منعکس کنید

یکی از مهمترین بخش های ایجاد یک تبلیغ موثر، ایجاد اعتماد و علاقه به شرکت شما است. به یاد داشته باشید که مردم این روزها به ویژه هنگام آنلاین بودن دغدغه های زیادی دارند. ایجاد اعتماد به شغل، محصولات و خدمات شما بسیار مهم است تا آنها بدانند که شرکت شما انتخاب مناسبی است. شما می توانید با نشان دادن اینكه دیگران در گذشته از تصمیم خود برای خرید یا كار با شما راضی بودند، این كار را انجام دهید. یک راه عالی برای انجام این کار ایجاد کمپین هایی در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام است.

امروزه افراد بی شماری هنگام خرید محصولات و خدمات جدید به بررسی های آنلاین اعتماد می کنند. مردم به سایر مصرف کنندگان اعتماد می کنند و می خواهند بدانند که بقیه مصرف کنندگان در مورد یک شرکت چه می گویند. شما می توانید با اضافه کردن توضیحی از مشتریان فعلی یا قبلی خود درباره رضایت از آنچه که ارائه می دهید، به آنها همان آرامش و اطمینان خاطردهید. با نمایش اینکه سایر مصرف کنندگان که دقیقا مانند آنها هستند، از محصولات شما رضایت دارند، می توانید مشتری های بالقوه را ترغیب کنید تا شما را امتحان کنند.

 

10- از گرافیکی هیجان انگیز استفاده کنید

متن ساده با یک پس زمینه ساده می تواند خسته کننده باشد. مردم همیشه نمی خواهند همه آنچه را که در یک آگهی یا مقاله نوشته شده است بخوانند. یکی از راه های ایجاد تبلیغات موثر استفاده از جلوه های بصری می باشد. شما می توانید با افزودن گرافیکی هیجان انگیز به تبلیغات خود، به علاقه بصری مشتریان پاسخ دهید. به عنوان مثال، می توانید تصویری از آنچه ارائه می دهید را درایمیل برایشان ارسال کنید. همچنین می توانید چیزی را برای جلب توجه آنها ارسال کنید. در این راستا شما می توانید از تبلیغات سه بعدی نیز استفاده کنید.

 

11- اطلاعات تماس کامل را ارائه دهید

شما قطعا بارها وبارها تبلیغاتی اغلب گران قیمت مانند، تبلیغات در مجله، پوستر، بیلبوردهای تبلیغاتی و غیره را دیده اید که فاقد اطلاعات تماس شفاف از شرکت تبلیغ کننده بوده اند. شما این اشتباه را تکرار نکنید. شما به آنها گفته اید که چیزی رامی فروشید، پس باید به آنها بگویید که کجا آن را از شما خریداری کنند. برای اطلاعات بیشتر به عنوان بخشی از اطلاعات تماس، باید از تبلیغات خود برای پیوند دادن افراد به وب سایت خود استفاده کنید.

این امر به چند دلیل ضروری است. یکی اینکه اگر افراد سایت شما را بررسی کنند و تحت تأثیر آن قرار بگیرند، شانس بهتری برای تبدیل آنها به مشتری واقعی دارید. ثانیا، می توانید نحوه عملکرد تبلیغاتی خود و اینکه چه هدفی را در وب سایت خود دنبال می کنید را به سمع مخاطبان خود برسانید. بنابراین، در تبلیغات خود اطلاعات کامل تماس اعم از نشانی اینترنتی، آدرس دفتر فیزیکی و شماره های تماس خود را ذکر کنید تا مخاطب دید شفافی نسبت به شما پیدا کند.

درج اطلاعات تماس

نتیجه گیری

این 11 نکته برای ایجاد تبلیغات موثر می تواند به افزایش اثر بخشی تبلیغات شما کمک کند تا بتوانید در رقابت با رقبای خود سربلند بیرون بیایید. تبلیغات موثر به بهبود نرخ تبدیل و افزایش درآمد شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. اما به یاد داشته باشید که همیشه هنگام مراجعه مشتریان، باید آنها را بیش از حد تحویل بگیرید. ایجاد یک تبلیغ موثر بسیار عالی است، اما اگر رضایت مشتری خود را جلب نکنید، این تبلیغات بی اثر خواهد شد.

_____________________________________________________________

همچنین در زمینه ی تبلیغات میتوانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

 1. تبلیغات در گوگل
 2. تبلیغات ویدیویی
 3. تبلیغات رایگان
 4. تبلیغات خلاقانه
 5. تبلیغات فرهنگی
 6. تبلیغات پاپ آپ
 7. تبلیغات سیاسی
 8. تبلیغات شبکه های اجتماعی

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

مهرداد صادقی زاده
پیشرو در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا - عاشق نوشتن و نویسندگی

همچنین ببینید

تبلیغات سه بعدی

تبلیغات سه بعدی چیست؟ بررسی 8 مزیت این تبلیغات

تبلیغات سه بعدی (3D)، یک لایه 3 بعدی و تعاملی را به تبلیغات معمولی 2 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *