خانه / وبلاگ دیجیتال مارکتینگ / تبلیغات در شبکه های اجتماعی و انواع تبلیغات و مزایای آن

تبلیغات در شبکه های اجتماعی و انواع تبلیغات و مزایای آن

تبلیغات در شبکه های اجتماعی، یا هدف قرار دادن رسانه های اجتماعی، فرآیندی است که به منظورتوصیف اشکال تبلیغات آنلاین که بر خدمات شبکه های اجتماعی متمرکز است، استفاده می شود. یکی از مهمترین مزیت های این نوع تبلیغات این است که تبلیغ کنندگان می توانند از اطلاعات جمعیتی کاربران استفاده کرده و تبلیغات خود را به طور مناسب هدف گذاری کنند. با هدف قرار دادن رسانه های اجتماعی، تبلیغات بر اساس اطلاعاتی که از پروفایل گروه هدف جمع آوری می شوند، برای کاربران آماده می گردد.

اگر شما یک وب سایت اینترنتی دارید تبلیغات در شبکه های اجتماعی و اشتراک گذاری محتوای سایت شما در این شبکه ها باعث بهبود سئوی داخلی سایت و سئوی خارجی سایت شما خواهد شد و یکی از تکنیک های سئو کلاه سفید نیز به شمار می رود.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی عبارتی است که این روزها برای صاحبان مشاغل و کسب کارها از اهمیت ویژه ای برخوردارمی باشد. در این مقاله نحوه تبلیغات هدفمند در شبکه های اجتماعی و اصول بازاریابی در شبکه های اجتماعی را به شما آموزش خواهیم داد و انواع و مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

انواع تبلیغات در شبکه های اجتماعی

در این مقاله به بررسی تبلیغات در چهار شبکه اجتماعی رایج و پربازدید مثل فیسبوک و توئیتر که دو شبکه اجتماعی محبوب در جهان هستند خواهیم پرداخت. در ادامه به بررسی نحوه تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام به عنوان دو شبکه اجتماعی محبوب در ایران می پردازیم.

تبلیغات در فیسبوک

تبلیغات فیسبوک در حال حاضر در انواع مختلفی ارائه می شود. شما می توانید پست های تبلیغی خود را در صفحه خود، تبلیغ کنید و مخاطبان شما آنها را بازدید کنند. با وجود تمرکز فیسبوک روی تبلیغات بومی، هنوز هم می توانید با تبلیغات فیسبوکی کاربران را به وب سایت خود هدایت کنید. تبلیغات فیس بوک با توجه به اطلاعات کاربران از جمله موقعیت مکانی، جمعیتی و اطلاعات پروفایل آنها که در اختیار شما قرار می گیرد، بسیار هدفمند و مفید خواهد بود.

چه کسانی باید در فیسبوک تبلیغ کنند؟

بسیاری از مشاغل در تبلیغات فیسبوکی شکست می خورند، زیرا گزینه مناسبی برای این نوع تبلیغات نیستند. شما همیشه باید کانال های جدید بازاریابی را آزمایش کنید، به خصوص قبل از اینکه تقاضا، باعث افزایش قیمت ها بشود. برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی مناسب، مدل کسب و کار خود  را حتما در نظربگیرید. تبلیغات فیسبوک بیشتر شبیه تبلیغات نمایشی است تا تبلیغات جستجو. گزینه های هدف گذاری تبلیغات در فیسبوک بی نظیر است.

 در فیس بوک، می توانید کاربران را با دسترسی به مشخصات زیر هدف قرار دهید:

  • محل سکونت
  • سن
  • جنسیت
  • علایق
  • ارتباطات
  • زبان ها
  • تحصیلات
  • محل کار

بسته به مخاطب هدف شما ، هر گزینه می تواند مفید باشد. بیشتر بازاریابان باید روی محل سکونت، سن ، جنسیت و علایق تمرکز کنند.

تبلیغات در فیسبوک

تبلیغات در توئیتر

یکی از مهمترین انواع تبلیغات در شبکه های اجتماعی، تبلیغات در توئیتر است. توئیت های تبلیغاتی اجازه می دهد توئیت های شما در جریانهای توئیتر یا نتایج جستجوی توئیتر برای کاربران خاص ظاهر شوند. به طور کلی تبلیغات در توئیتر یک کمپین جامع تر است که با استفاده از چندین گروه از توئیت ها برای دستیابی به یک هدف واحد برای برند یا کسب و کار شما انجام می گیرد. تبلیغات توئیتر می تواند نام کاربری شما را در مکان های دیگری غیر از اخبار کاربر در سمت راست صفحه اصلی توئیتر خود نمایش دهد.

اگر فقط به دنبال به دست آوردن تعداد بیشتری بازدید برای یک صفحه وب هستید، توئیت های تبلیغاتی تنها چیزی است که شما به آن نیاز دارید. اما اگر به دنبال افزایش مخاطبان یا به دست آوردن مخاطبان جدید هستید، تبلیغات توئیتر برای شما مفید تر است.

تبلیغات در توئیتر

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام روشی است برای ارسال محتوای هدفمند در بستر اینستاگرام  تا مخاطبان بیشتر و هدفمند تری داشته باشید. دلایل بسیاری وجود دارد که یک کسب و کار یا یک شخص ممکن است تصمیم به تبلیغات اینستاگرامی بکند. از آنجا که اینستاگرام یک پلت فرم بصری است، تبلیغات متنی به تنهایی معنا ندارد. اما برای رسیدن به فیدبک دلخواه خود با تبلیغات اینستاگرامی، به یک تصویریا مجموعه تصاویر یا فیلم که می تواند همراه با متن باشد نیاز دارید.

در مارس 2017، بیش از 120 میلیون کاربر اینستاگرام از یک وب سایت بازدید کردند. براساس آمار اینستاگرام، 60٪ از مردم برای اولین بار محصولات جدیدی را روی این پلتفرم مشاهده می کنند و 75٪ از مردم پس از الهام گرفتن از یک پست اینستاگرامی ها اقدام به خرید آن محصول کرده اند.

آیا تبلیغات در اینستاگرام برای کسب و کار شما مناسب است؟

بیشترین درصد کاربران اینستاگرام در محدوده سنی 18-29 سال (55%) قرار دارند، سپس بین 30-49 سال سن ( 28%) و فقط 11% از کاربران اینستاگرام بین 50 تا 64 سال سن دارند و فقط 4% آن افراد بالای 65 سال هستند. طبق گفته Hootsuite، اکثر کاربران اینستاگرام در مناطق شهری زندگی می کنند، در حالی که 60% کاربران اینستاگرام را زنان و دختران تشکیل می دهند. با ادامه این روند بیشتر بزرگسالان بالای 35 سال احتمالاً در آینده نزدیک بیشتر درصد کاربران اینستاگرام را تشکیل می دهند. پس با توجه به آمارهای بالا شما می توانید با علم به اینکه مخاطب هدف شما در چه رده سنی قرار دارد و جنسیت آن چیست، تبلیغات هدفمندتری را در بستر اینستاگرام ارائه دهید.

 

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات در تلگرام

خبرگزاری رسمی ایسنا در ایران تخمین زده که حداقل 20 میلیون ایرانی کاربر تلگرام هستند، به این معنی که ایرانیان 20٪ از کاربران تلگرام در سراسر جهان را شامل می شوند. بزرگترین مزیت کاربران ایرانی این است که پیام رسان اکثر آنها از نوع ابری است،  به این معنی که فضای ذخیره سازی گرانبهایی در دستگاه های کاربران استفاده نمی شود و این بدان معنی است که پیام رسانی می تواند خیلی سریعتر اتفاق بیفتد.

تبلیغات در تلگرام یکی از مهمترین انواع تبلیغات در شبکه های اجتماعی، در کشور ما می باشد. تبلیغات تلگرامی به گونه های مختلفی می تواند انجام شود که رایج ترین آنها، ایجاد پست های تبلیغاتی در کانال های پرکاربر و شلوغ تلگرامی است و یا ایجاد و انتشار پست های تبلیغاتی در گروه های تلگرامی که بعضا حجم زیادی از کاربران را در خود جای داده اند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

1- بهبود شناخت برند

نشان داده شده است که تبلیغات در شبکه های اجتماعی باعث افزایش شناخت برند می شود. ارسال منظم تبلیغات در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی به شرکت ها این امکان را می دهد تا  با مشتری تعامل کامل داشته باشند. این تعامل مداوم، تصویری از اعتبار و اشتیاق را برای گوش دادن به آنچه مشتریان برای گفتن دارند ایجاد می کند. هنگامی که مشتریان با برند شما آشنا شوند، به احتمال زیاد شما را به دوستان و خانواده خود توصیه می کنند، بنابراین برند شما بیش از پیش شناخته می شود.

2- افزایش وفاداری کاربران به شما

برای اینکه هر کسب و کاری بتواند پیشرفت کند، به یک سری مشتری وفادار نیاز دارد. جذب مشتریان جدید برای شما خوشحال کننده است، اما بدون مشتریان دائمی و وفادار، کار شما آن طور که باید پیش نمیرود. تبلیغات در شبکه های اجتماعی بستر خدمات باز را ایجاد می کند که در آن مشتریان می توانند نظرات و احساسات خود را درباره خدمات و محصولات ارائه شده بیان کنند. با گوش دادن به نظرات مشتریان و پاسخ دهی به آنها، سطح رضایت مشتری به صورت تصاعدی بالا می رود و در کنار آن، وفاداری مشتریان به  شما افزایش می یابد.

مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

3- کاهش هزینه های بازاریابی

در مقایسه با بازاریابی متعارف، بازاریابی در شبه های اجتماعی به منابع پولی زیادی احتیاج ندارد. با داشتن اینترنت و رایانه، یک شرکت می تواند هزینه های بازاریابی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اما با پیشرفت چشم انداز مشاغل، روش های سنتی بازاریابی به نفع روش های مجازی کم کم از بین می روند. بنابراین استفاده از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی محصولات و خدمات روشی کارآمد برای کاهش هزینه های عملیاتی شرکت ها است.

4- رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو

در حالی که داشتن یک صفحه در شبکه های اجتماعی مستقیما رتبه بندی جستجو را بهبود نمی بخشد، اما این صفحه ترافیک بیشتری را روانه سایت شما می کند. افراد بیشتری برای یافتن محصولات یا خدمات به صورت آنلاین از گوگل، Bing یا سایر موتورهای جستجو استفاده می کنند. اگر کسب و کار شما دارای فهرست رسانه های اجتماعی باشد، شانس آن وجود دارد، در بین نتایج جستجوی یک محصول یا خدمات مرتبط ظاهر شوید این قضیه منجر به دید گسترده تری می شود و باعث افزایش بازدید وبه تبع آن ارتقاء رتبه سایت شما می شود.

رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو

5- هدف گذاری بهتر

رسانه های اجتماعی با فراهم کردن سطح انبوهی از اطلاعات و دیتابیس ها در مورد کاربران مختلف، به شما در هدف گذاری بهتر برای انتخاب مخاطبان اصلی خود می کنند.  زمانی که شما بازار هدف خود را بشناسید، نیاز به صرف هزینه کمتر برای تبلیغات دارید، ضمن اینکه بازده تبلیغات شما افزایش می یابد و درآمد شما نیز دو چندان می شود. هرچه هدفمندتر در رسانه های اجتماعی تبلیغ کنید، مخاطبان خود را بهتر درک می کنید و بهتر می توانید شاخص های کلیدی عملکرد خود را بهبود ببخشید.

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

مهرداد صادقی زاده
پیشرو در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا - عاشق نوشتن و نویسندگی

همچنین ببینید

بیمه عمر

بازاریابی بیمه عمر | بررسی انواع نکات و استراتژی ها

بازاریابی بیمه عمر یکی از انواع بازاریابی های مربوط به بیمه می باشد. بیمه عمر، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *