خانه / وبلاگ سئو / گواهی SSL چیست؟ بررسی کامل انواع گواهی SSL

گواهی SSL چیست؟ بررسی کامل انواع گواهی SSL

گواهی SSL (اس اس ال)، پرونده داده های کوچکی می باشد که به صورت دیجیتالی یک رمزنگاری را به جزئیات یک سازمان متصل می کند. گواهی SSL هنگام نصب بر روی سرور وب، قفل و پروتکل https را فعال می کند و اتصالات ایمن را از یک سرور وب به مرورگر امکان پذیر می کند. به طور معمول، گواهی SSL برای اطمینان از معاملات کارت اعتباری، انتقال داده و ورود به سیستم استفاده می شود. استفاده از گواهیSSL  سبب حفظ امنیت سایت شما بوده و تاثیر غیر مستقیم در سئو خارجی سایت شما دارد.

گواهی SSL

SSL چیست؟

SSL مخفف Secure Sockets Layer است. اس اس ال در واقع یک فناوری امنیتی استاندارد جهانی است که ارتباط رمزگذاری شده بین یک مرورگر وب و یک سرور وب را امکان پذیر می کند. SSL اجازه می دهد تا “مکالمه خصوصی” فقط بین دو طرف در نظر گرفته شده، انجام پذیرد. برای ایجاد این اتصال امن، یک گواهی SSL که به آن “گواهی دیجیتال” نیز گفته می شود، باید روی یک سرور وب نصب شده و دو کار زیر را انجام دهد:

 •  هویت وب سایت را تأیید  کند. (این به بازدید کنندگان تضمین می دهد که در سایتی جعلی نیستند)
 •  داده های منتقل شده را رمزگذاری کند.

 

چرا به گواهینامه SSL احتیاج دارم؟

 • امنیت داده ها بین سرورها را حفظ می کند.
 • رتبه بندی سایت شما در گوگل را افزایش می دهد.
 • اعتماد مشتری را تقویت می کند.
 • نرخ تبدیل را بهبود می بخشد.
 • از اطلاعات حساس شما مانند اطلاعات کارت اعتباری، نام کاربری و گذرواژه‌ها حفاظت می کند.
 • هنگامی که بخواهید اکانت گوگل ادوردز بسازید در مراحل پایانی تایید اکانت نیاز به ssl خواهید داشت.

 

نصب گواهی SSL

برای شروع یک ارتباط امن با مرورگرها، یک سازمان باید گواهی SSL را بر روی سرور وب خود نصب کند. پس از ایجاد ارتباط امن، کلیه ترافیک وب، بین سرور وب و مرورگر وب، ایمن خواهد بود. هنگامی که یک گواهینامه SSL با موفقیت روی سرور شما نصب شد، پروتکل برنامه از HTTP به https تغییرمی کند. حرف “S” مخفف کلمه  “safe” به معنی امن می باشد. بسته به نوع گواهینامه خریداری شده و مرورگر مورد استفاده شما در اینترنت، هنگام مراجعه کاربران به وب سایتی که روی آن گواهی SSL نصب شده باشد، مرورگر یک قفل یا نوار سبز را در کنار آدرس اینترنتی سایت شما به کاربران نمایش می دهد.

گواهینامه SSL

یک گواهی SSL  چگونه کار می کند؟

گواهینامه های SSL از فرآیندی به نام رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کنند. رمزنگاری کلید عمومی که رمزنگاری نامتقارن نیز نامیده می شود، نوعی از رمزنگاری است که در آن کلید مورد استفاده برای رمزگذاری با کلید مربوط برای رمزگشایی با هم تفاوت دارند. در رمزنگاری نامتقارن، کاربر دو کلید در اختیار دارد که به یکی از آنها کلید خصوصی گفته می شود و دیگری کلید عمومی نامیده می شود. یک کلید عمومی برای سرور شما شناخته شده است و در دامنه عمومی موجود است و می توان از آن برای رمزگذاری هر پیام استفاده کرد.

به مثال زیر توجه کنید:

اگر محمد در حال ارسال پیام به رضا باشد، آن را با کلید عمومی رضا قفل می کند، اما تنها راهی که می توان آن را رمزگشایی کرد، باز کردن قفل آن با کلید خصوصی رضا است. رضا تنها کسی است که کلید خصوصی خود را دارد. بنابراین رضا تنها کسی است که می تواند از این گزینه برای باز کردن پیام محمد استفاده کند. اگر قبل از باز کردن پیام توسط رضا، هکر پیام را متوقف کند، تمام رمزها، رمزنگاری شده و کسی قادر به شکستن آن حتی با وجود یک کامپیوتر نیست. و این اساس کار یک گواهی SSL است.

رمز نگاری کلید عمومی

انواع گواهینامه های SSL

امروزه سه نوع گواهی SSL موجود است:

 • گواهینامه های EV SSL
 • گواهینامه های OV SSL
 • گواهینامه های DVSSL

سطوح رمزگذاری برای هر یک از گواهینامه ها یکسان است، آنچه فرق می کند فرآیندهای بررسی و تأیید لازم برای به دست آوردن گواهینامه است. طی چند سال گذشته تعداد سازمانهایی که از گواهینامه های SSL استفاده می کنند به طرز چشمگیری افزایش یافته است. برنامه هایی که  گواهی SSL برای آن استفاده می شود نیز گسترش یافته اند.

با رمزگذاری، شما می توانید ارتباطات خود را از دید یک هکر پنهان کنید، اما نمی توانید جلوی برقراری ارتباطات را بگیرید و به عنوان وب سایت جلوی سرقت اطلاعات از مشتریان خود را بگیرید. هرچه مردم از فروشگاه های فیزیکی دورترمی شوند میزان خرید آنلاین خود را افزایش می دهند، پس آنها باید بتوانند با مراجعه به یک وب سایت معتبرفروشگاهی برای خرید، به آن اعتماد کنند و اثبات این امر به صورت آنلاین دشواراست. اما با دریافت گواهینامه های SSL این اثبات آسان شده است.

1- گواهینامه های EV SSL

مجوزهای معتبر Extended Validation SSL نوع جدیدی از گواهینامه های SSL است که درنظر گرفته شده است تا اعتماد به نفس بیشتری به کاربران شما در مورد اینکه  شما چه کسی هستید را القا کند. به طور خاص، یک  EV SSL به کاربران شما اطمینان می دهد که آنها واقعاً وب سایت شما را مشاهده می کنند، و نه یک وب سایت غیرواقعی که دقیقاً شبیه شما می باشد.

مراحل صدور این گواهی به صورت زیر است:

 • تأیید وجود حقوقی، فیزیکی و عملیاتی سازمان یا نهاد مربوطه.
 • تطبیق هویت سازمان مورد نظر با سوابق رسمی.
 • تأیید اینکه سازمان حق استفاده انحصاری از دامنه مشخص شده در گواهی EV SSL را دارد.
 • تأیید اینکه سازمان به درستی صدور گواهینامه EV SSL را مجاز کرده است.

مرورگر وب شما هنگام مراجعه به وب سایتی که توسط یک گواهی معتبر EV SSL امن شده است، یک نوار آدرس سبز رنگ را نشان می دهد. همچنین در سمت راست نوار آدرس، جعبه ای را مشاهده می کنید که بین نام شرکت حقوقی شما و مرجع صدور گواهینامه که گواهی EV صادر کرده است در حال تغییر است.

گواهینامه های EV SSL برای انواع مشاغل اعم از نهادهای دولتی و مشاغل تلفیقی و غیرمجاز در دسترس می باشد. مجموعه دوم دستورالعمل ها، دستورالعمل های حسابرسی EV، معیارهایی را نشان می دهد که قبل از صدور گواهی های EV SSL باید با موفقیت مورد بازرسی قرار گیرد. ممیزی ها سالانه تکرار می شوند تا از صحت فرآیند صدور اطمینان حاصل شود.

 

2- گواهینامه های OV SSL

گواهینامه های OV SSL در واقع اولین نوع از گواهی های SSL بودند. در آن زمان، هر کسی که می خواست گواهی SSL داشته باشد، مجبور می شد که حقانیت سازمان خود را تأیید کند. درست است که موسسات و سازمان ها با اخذ گواهینامه های DV و EV SSL، گزینه های بیشتری را پیش روی خود میبینند، اما با این حال، گواهینامه های OV SSL در بین مشاغل موجود از نظر بودجه بسیار ارزان تر می باشند و محبوبیت بالایی میان سایت های تجارت الکترونیکی دارد.

 

3- گواهینامه های DVSSL

DV SSL را می توان در عرض چند دقیقه صادر کرد و این گزینه برای هر کسی که به دنبال امنیت دامنه خود است، سریع ترین روش ممکن است. این گواهینامه  بسیار ایده آل است زیرا رمزنگاری مقرون به صرفه ای را ارائه می دهد که به راحتی قابل دستیابی و استقرار می باشد.  مهمتر از همه اینکه  شما با DV SSL در حال یک رمزنگاری قوی هستید.

انواع گواهینامه SSL

چه فرد یا سازمانی به یک گواهی SSL احتیاج دارد؟

هر فرد یا سازمانی که از وب سایت خود برای دریافت، پرداز، جمع آوری، ذخیره یا نمایش اطلاعات محرمانه یا حساس استفاده می کند، می تواند به یک گواهی SSL احتیاج داشته باشد.

 برخی از نمونه های این اطلاعات محرمانه و حساس عبارتند از:

 • اطلاعات ورود و کلمه عبور
 • اطلاعات مالی (مانند: شماره کارت اعتباری یا حساب های بانکی)
 • اطلاعات شخصی (مانند: نام، آدرس، شماره تماس یا تاریخ تولد)
 • اطلاعات اختصاصی
 • اسناد و قراردادهای حقوقی
 • لیست یا اطلاعات مربوط به مشتری
 • مدارک پزشکی

 

بازدید کنندگان چگونه متوجه می شوند که سایت شما دارای گواهی SSL است؟

چهار نشانه واضح برای بازدیدکنندگان وجود دارد:

 • نمایش تصویر قفل در سمت چپ URL سایت شما
 • پیشوند https به جای http در URL سایت شما
 • نوار آدرس سبزرنگ (هنگام صدور گواهینامه EV SSL)
 • یک مهر اعتماد

نماد گواهی های SSL

دلیل استفاده از گواهی SSL چیست؟

یک گواهی SSL درهنگام تعامل با شبکه های رایانه ای از اطلاعات حساس و محرمانه شما محافظت می کند. گواهی SSL برای محافظت از وب سایت شما بسیار ضروری است، این سیستم باعث حفظ حریم خصوصی، امنیت و یکپارچگی داده های وب سایت شما  و اطلاعات شخصی کاربران شما می شود.

 

مزایای استفاده از SSL

1- اطلاعات حساس را رمزگذاری می کند

دلیل اصلی استفاده از SSL، حفظ امنیت اطلاعات حساس یا محرمانه ارسال شده به  گیرنده می باشد. به گونه ای که فقط فرد مورد نظرفرستنده که همان گیرنده تعیین شده است بتواند به آن دسترسی داشته باشد. این رمز گذاری مهم است زیرا اطلاعاتی که شما در اینترنت می فرستید در بین راه ممکن است توسط یک هکر متوقف و رمزگشایی شود. هنگامی که شما از یک گواهینامه SSL استفاده می کنید، اطلاعات برای بیگانگان غیر قابل خواندن می شود و این امر اطلاعات را در برابر هکرها و  خرابکاران اینترنتی حافظت می کند.

 

2- تأیید اعتبار را ارائه می دهد

علاوه بر رمزگذاری، یک گواهی SSL مناسب نیز می تواند تأیید اعتبار کند. این بدان معناست که می توانید مطمئن باشید که اطلاعات را به سرور درست ارسال می کنید و نه به یک هکر که قصد سرقت اطلاعات شما را دارد.

اما چرا تایید اعتبار مهم است؟ ماهیت اینترنت بدان معنی است که مشتریان شما اغلب اطلاعات را از طریق چندین کامپیوتر ارسال می کنند. هرکدام از این رایانه ها می توانند وب سایت شما باشند و کاربران خود را در ارسال اطلاعات شخصی به آنها فریب دهند. فقط با دریافت گواهینامه SSL از یک ارائه دهنده SSL قابل اعتماد، می توان از این امر جلوگیری کرد .

 

3- اعتماد کاربران را افزایش می دهد

مرورگرهای وب معمولا برای سایت هایی با گواهی SSL نشانه های بصری مانند نماد قفل یا نوار سبز را به کاربران نشان می دهند تا اطمینان حاصل شود که بازدید کنندگان از وجود این گواهی مطلع شده اند. این بدان معنی است که کاربران با دیدن این نکات، بیشتر به وب سایت شما اعتماد خواهند کرد و احتمال خرید از شما افزایش خواهد یافت. ارائه دهندگان SSL همچنین یک مهر اعتماد به شما می دهند که اعتماد بیشتری به مشتریان شما می بخشد.

نکته مهم:

HTTPS همچنین وب سایت شما را در برابر حملات فیشینگ محافظت می کند. یک ایمیل فیشینگ ایمیلی است که توسط یک خرابکار ارسال شده و سعی در جعل هویت وب سایت شما دارد. این ایمیل معمولاً شامل پیوندی به وب سایت خرابکار است. از آنجا که دریافت مجوز مناسب SSL برای این مجرمان بسیار دشوار است، آنها نمی توانند سایت شما را به طور کامل جعل هویت کنند. این بدان معنی است که کاربران شما به احتمال زیاد تحت تاثیر این حمله فیشینگ قرار نمی گیرند زیرا آنها به دنبال نشانگرهای اعتماد در مرورگر خود مانند نوار آدرس سبز هستند و آنها این مساله را  مشاهده نمی کنند.

 

4- برای تایید و تطبیق PCI نیاز است

برای تایید اطلاعات کارت اعتباری در وب سایت شما، باید حسابرسی خاصی را تصویب کنید که نشان می دهد شما مطابق با استانداردهای امنیت اطلاعات در کارت پرداخت (PCI) هستید. اخذ گواهی SSL برای دریافت استاندارد امنیت اطلاعات در هر کسب و کاری ضروری است. یکی از این الزامات، استفاده صحیح از گواهی SSL است.

SSL گواهی

چرا با وجود این مزیت ها، همه سایت ها از SSL استفاده نمی کنند؟

ارائه دهندگان SSL باید یک زیرساخت قابل اعتماد ایجاد کنند و هویت شما را تأیید کنند. عملکرد یکی دیگر از مضرات SSL است. تفاوت عملکرد فقط برای وب سایتهایی که تعداد بازدیدکنندگان بسیار زیادی دارند قابل توجه است. در کل، مضرات استفاده از گواهی SSL اندک است و مزایایی که ارائه می دهند بیشتر است. استفاده صحیح از گواهینامه های SSL به شما در محافظت از مشتریان و محافظت از وب سایت شما کمک می کند و به شما در جلب اعتماد مشتریان و فروش بیشتر کمک خواهد کرد.

 

از کجا می توان گواهی SSL دریافت کرد؟

احتمالاً مهمترین قسمت اخذ گواهی SSL جایی است که از آنجا این گواهی تهیه می شود. گواهینامه های SSL توسط مقامات صدور گواهینامه (CA) صادر می شوند. وظیفه CA پذیرش برنامه های صدور گواهینامه، تأیید اعتبار در برنامه ها، صدور گواهینامه ها و حفظ اطلاعات مربوط به گواهی های صادر شده است.

فراموش نکنید:

هنگام انتخاب ارائه دهنده صحیح SSL، این واقعیت را در نظر بگیرید که مرورگرهای وب کاربران به طور معمول لیست مخفیانه CA های قابل اعتماد را بر روی پرونده خود نگه می دارند. بنابراین اگر یک گواهی دیجیتالی توسط یک نهاد امضاء شود که در لیست “تأیید شده” نیست، مرورگر پیامی برای کاربر ارسال می کند. پیام هشدار دهنده ای مبنی بر اینکه این وب سایت قابل اعتماد نیست.

اس اس ال

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

مهرداد صادقی زاده
پیشرو در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا - عاشق نوشتن و نویسندگی

همچنین ببینید

استراتژی سئو

استراتژی سئو چیست؟ بررسی استراتژی سئو 2019

استراتژی سئو فرآیند سازماندهی مطالب یک وب سایت توسط یک موضوع خاص است، که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *