خانه / دسته‌بندی نشده / بازاریابی دهان به دهان چیست؟ بررسی کامل انواع آن

بازاریابی دهان به دهان چیست؟ بررسی کامل انواع آن

بازاریابی دهان به دهان نوعی از بازاریابی است که به مشتریان و طرفداران متکی است تا بتوانند یک برند را به صورت ارگانیک تبلیغ کنند. این کار می تواند از طریق رسانه های مختلفی مانند تصاویر، ویدئو، وبلاگ ها و غیره انجام شود. بازاریابی دهان به دهان یک راه عالی برای تبلیغ کردن محصولات و خدمات شما نزد مخاطبان شما و مشتریان بالقوه می باشد. بازاریابی دهان به دهان می تواند نوعی از تبلیغات اینترنتی و یا تبلیغات سنتی باشد. از آنجا که این شکل از بازاریابی رایگان است، می تواند منجر به افزایش فروش و افزایش ترافیک فروشگاه اینترنتی شما شود، بدون اینکه شما و کارکنانتان کاری انجام دهید.

بازاریابی دهان به دهان

عوامل موثر در بازاریابی دهان به دهان

شش عامل اصلی وجود دارد که باعث می شود تا مردم درباره چه چیزی صحبت کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

 این موارد عبارتنداز:

1- ارزش اجتماعی: از نظر مردم هر چیزی که بهتر به نظر برسد، ارزش اشتراک گذاری را دارد و احتمال اشتراک آن بیشتر است.

2- محرک ها: چیزهایی که مورد توجه واقع شوند (قابل دسترسی باشند) مواردی که نوک زبان شماست.

3- احساسات: وقتی به احساسات اهمیت می دهیم، آنها را به اشتراک می گذاریم. هر چیزی که احساسات را برانگیزد، احتمال اشتراک گذاریش را افزایش می دهد.

4- عمومی: هرچه مشاهده چیزی آسانتر باشد، مردم احتمالا از آن تقلید می کنند.

5- ارزش عملی: مردم اطلاعات مفیدی را برای کمک به دیگران به اشتراک می گذارند.

6- داستان ها: داستان ها و روایت ها، پیغام ها و ایده هایی را برای ما به همراه دارند.

 

مزایای بازاریابی دهان به دهان

اگر درمورد افزایش تلاش خود برای ایجاد بستری برای شروع یک بازاریابی دهان به دهان دچار تردید هستید، دانستن این مزایا به شما کمک می کند تا آن را امتحان کنید.

1- بازاریابی رایگان

بازاریابی دهان به دهان یک بازاریابی به صورت شفاهی و کاملا رایگان است. در حالت عادی شما برای جذب مشتری و ایجاد یک رابطه قوی با مخاطب، باید تلاش کنید. با این حال، بازاریابی کلامی به هیچ وجه برای شما هزینه ای به همراه نخواهد داشت. در بیشتر مواقع، اگر تجربه خریدی را پیشنهاد می کنید که ارزش صحبت کردن را دارد، با گذشت زمان برخی از مشتریان ممکن است شروع به تحقیق در مورد برند شما و صحبت با دوستانشان درباره شما کنند.

2- فروش بیشتر

فروش بیشتر شما نشات گرفته از مراجعه های بیشتر مشتریان به شماست. سعی کنید خدماتی ارائه دهید که رضایت مشتریان را جلب کند. زیرا اگر مشتری به اندازه کافی برند شما را دوست داشته باشد، آن را به دوستان و آشنایان خود توصیه می کند و احتمالا تعداد مشتری و میزان فروش شما افزایش می یابد.

3- افزایش سرعت رشد برند

اگر به اندازه کافی نکات مثبت داشته باشید و برای مشتریان خود یک تجربه حماسی ایجاد کنید، ممکن است یک مشتری محبوب به برند شما کمک کند تا تعداد مشتریان شما افزایش یابد. هنگام شروع، بازاریابی دهان به دهان تنها می تواند به جذب چند مشتری بیشتر منجر شود. با این حال، با گسترش برند تجاری شما، ممکن است متوجه شوید که تعداد بیشتری از افراد شروع به برچسب زدن نام تجاری شما در پست های رسانه های اجتماعی خود برای اشتراک گذاری و معرفی شما به دوستان و سایرین هستند. با گذشت زمان، می فهمید که نام تجاری شما با سرعتی بیشتر رشد می کند.

تبلیغات دهان به دهان

چرا بازاریابی دهان به دهان مهم است؟

مزایای بسیاری برای بازاریابی دهان به دهان وجود دارد، اما این نوع بازاریابی چرا این قدر مهم است؟ طبق آمار بیش از نیمی از مصرف کنندگان ( 58٪ ) تجربیات مثبت خود را با یک شرکت در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. این به چه معناست؟ این بدان معنی است که پس از خرید از فروشگاه شما یا تعامل با برند تجاری شما، مشتریان شما درگیر بازاریابی دهان به دهان به صورت آنلاین شده اند و شما را به طور ناخودآگاه تبلیغ می کنند.

این می تواند به شکل ارسال عکس از بسته ای باشد که اخیرا از جانب شما دریافت کرده اند یا گرفتن یک سلفی با پوشیدن محصول شما. آنها ممکن است شما را در یک پست برچسب گذاری کنند تا از شما تشکر کنند یا محصول خود را به نمایش بگذارند. مهمتر از آن، طبق تحقیقات، 84٪ از مصرف کنندگان می گویند که به توصیه هایی درباره محصولات و کالاها از طرف دوستان، خانواده و همکاران به طور کامل اعتماد دارند.

نه تنها مشتریان تجربیات خود را به اشتراک می گذارند بلکه مخاطبان آنها نیز به احتمال زیاد به توصیه آنها اعتماد خواهند کرد. بازاریابی دهان به دهان امری اجباری نیست، بنابراین تعامل با آن راحت تر است. بازاریابی دهان به دهان می تواند راهی قدرتمند برای کمک به شما در ارتقاء هویت برند و افزایش مشتریان شما باشد.

بازاریابی دهان به دهان

10 استراتژی بازاریابی دهان به دهان

1- بازاریابی تاثیرگذار

اگر به دنبال یک تاکتیک بازاریابی دهان به دهان هستید که بتوانید برآن کنترل داشته باشید، بازاریابی تاثیرگذار بهترین انتخاب است. برای بازاریابی تأثیرگذار، باید یک مبلغ را پرداخت کنید تا محصولات خود را در رسانه های اجتماعی محبوب نمایش دهید. از آنجا که بابت این تبلیغات، پول می پردازید، می توانید روی آن کنترل داشته باشید. بهترین چیز در مورد تبلیغات دهان به دهان این است که می توانید مبلغی را بپردازید تا شروع به ایجاد مکالمه در مورد محصول خود کرده و فروش کمی از آن کسب کنید. برای شروع می توانید در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام، تبلیغاتی در پیج ها یا کانال های محبوب انجام دهید تا از طریق مخاطبان این صفحات شروع فرآیند بازاریابی دهان به دهان برای کسب وکار شما کلید بخورد.

2- اثر هشتگ

هر وقت یک پست اینستاگرام جدید برای فروشگاه یا شرکت خود ایجاد می کنید، همیشه یک هشتگ برای آن ایجاد کنید که معرف نام تجاری شما باشد. معمولا فقط نام تجاری خود را بعد از هشتگ (mr-ads#) درج کنید. با این کار تمامی پست های شما دارای هویتی می شوند که از نام تجاری شما سرچشمه می گیرد. با این کار، هر بار افراد بیشتری با برند تجاری شما آشنا می شوند و در مکان های دیگر نیز از این هشتگ استفاده می کنند. مشتریان و طرفداران شما نیز از هشتگ محصر به فرد شما برای معرفی شما به دیگران استفاده خواهند کرد. هشتگ یک روش نرم و آسان برای جلب مشتری شما از طریق بازاریابی دهان به دهان است.

ادامه این هشتگ گذاری، باعث می شود که هشتگ شما محبوب تر شود. در حالی که می توان تشخیص داد که فروش شما از طریق هشتگ بوده است یا برخی کانال های دیگر. اما این تاکتیک ساده به ایجاد یک آگاهی بیشتر از برند شما کمک می کند. از آنجا که هشتگ همان نام تجاری شماست، بیشتر در اینستاگرام پیدا خواهید شد. به علاوه، اگر پست های شما طبق اصول صحیح هشتگ گذاری، ارسال شوند، احتمال مشاهده شدن آنها افزایش می یابد.

هشتگ گذاری

3- محتوای ایجاد شده توسط کاربر

با رشد فروشگاه شما، مشتریان شما شروع به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر می کنند. اما این به چه معنی است؟ این محتوایی است که آنها ایجاد می کنند. این می تواند ارسال یک پست در اینستاگرام باشد که نشان می دهد آنها محصول شما را می پوشند و از آن راضی هستند یا قراردادن یک پست وبلاگ در وب سایت خود، که در آن به معرفی محصولات مورد علاقه خود از برند شما می پردازند.

شما می توانید با تشویق مشتری به ایجاد محتوا، اقدامات ساده ای برای ایجاد یک بازاریابی دهان به دهان را کلید بزنید. اما چگونه؟ عکس های مشتری را در رسانه های اجتماعی یا صفحات محصول خود ارسال کنید. فراموش نکنید که به پست آنها اعتبار دهید! برای ارتقاء برند خود، انگیزه ای در آنها ایجاد کنید. شاید شما یک برنامه ارجاعی یا وابسته داشته باشید که در آن انواع امتیازات را برای انواع مختلف محتوا که مشتریان ایجاد می کنند، در نظر می گیرید.

پس مسابقه ای را ایجاد کنید و در آن از مشتریان بخواهید عکس هایی را با محصولات شما ارسال کنند تا فرصتی برای برنده شدن یک محصول رایگان یا کارت هدیه از طرف فروشگاه شما داشته باشند. شما حتی می توانید از آنها بخواهید که دوستان خود را در زیر پست خود دعوت کنند تا به آنها کمک کنند که پیروز شوند و همین امر باعث افزایش دستیابی به نام برند شما می شود.

4- تحلیل مشتریان را منعکس کنید

انعکاس تحلیل مشتریان درباره محصولات شما به عنوان یک استراتژی مؤثر در بازاریابی دهان به دهان شناخته می شود. مشتری محصول مورد نظر خود را در صفحه محصول برای کالایی که خریداری کرده است، می گذارد. سپس، بازدید کنندگان فروشگاه در پایان با دیدن این پست، ممکن است تحت تأثیر بررسی هایی که از مشتریان واقعی خوانده اند، قرار گیرند و به خرید این محصول خاص ترغیب شوند. سعی کنید تجزیه و تحلیل مشتریان را درباره محصولاتتان، به همه بازدید کنندگان انعکاس دهید چرا که این کار بر ذهنیت مخاطبان اثر مثبت می گذارد.

انعکاس نظرات مشتریان

5- یک برنامه ارجاع ایجاد کنید

یک برنامه ارجاع می تواند برای کمک به شما در افزایش موفقیت کمپین های بازاریابی دهان به دهان کمک کند. به عنوان مثال، اگر مشتری جدید شما از طرف دوستی مراجعه می کند که قبلا از شما خرید کرده است، می توانید به عنوان قدردانی، به او تخفیف خوبی ارائه دهید. همچنین می توانید برای سایر سطوح تبلیغاتی مانند به اشتراک گذاشتن محتوای تولید شده توسط کاربر، ارسال لینک به محصولات شما در رسانه های اجتماعی، برچسب زدن و هشتگ گذاری برند شما در پست های شخصی و موارد دیگر، پاداش های غیر پولی به مشتریان و مخاطبان خود ارائه دهید.

6- از طریق شبکه های اجتماعی، اجتماعی شوید

لازم به یادآوری است که ایجاد حساب ها و گروه هایی در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و تلگرام، بستری مهیج برای معرفی برند شما است. جایی که مخاطبان واقعی شما در آنجا هستند. بنابراین تعامل با مشتری های شما قابل دسترس تر می شود. درهر ثانیه، هزاران نفر اطلاعات مختلف را در مورد مشخصات خود یا نیازها و خواسته های خود به صورت دیجیتالی، از طریق اظهار نظرها، به روش های مختلف به اشتراک می گذارند و این می تواند در تولید بینش و ارزش افزوده به شرکت ها و برندها کمک کند.

بنابراین، واضح است که شبکه های اجتماعی برای تدوین یک برنامه کاری صحیح که منعکس کننده دستیابی به مشتریان جدید باشد، بسیار مناسب می باشند و در نهایت تعداد فروش و مخاطبان شما را نیز افزایش می دهند که بسیار مهم است. ایجاد حساب در شبکه های اجتماعی محبوب، یکی از اصلی ترین راه های شروع یک بازاریابی دهان به دهان است.

7- جلب توجه کنید!

هیچ برندی مانند “ردبول” وجود ندارد که مردم این اندازه درباره آن صحبت کنند. آنها غالبا به این دلیل سر زبان ها هستند که مدام جلب توجه می کنند و این کار را با ارائه تبلیغات چریکی یا تبلیغات تجاری مختلف انجام می دهند. به طور طبیعی، وقتی برای جلب توجه کاری را انجام می دهید، افراد را به صحبت کردن درباره خود وادار می کنید. در حالی که بیشتر برندها بودجه لازم برای انجام این نوع تبلیغات را ندارند، با این وجود می توانید با اجرای آسان ایده ها، نتایج خوبی کسب کنید. برخی از برندهای تجارت الکترونیک در صورت نیاز به مشتریان، در مهلت مشخصی تخفیف هایی را ارائه می دهند. همچنین می توانید با استفاده از ارسال یک ایمیل تبریک تولد، یک مشتری را با یک هدیه رایگان یا یک کد تخفیف، تعجب زده کنید.

تبلیغ چریکی بستنی

8- مشتریان خود را سورپرایز کنید!

خریداران عاشق چیزهای رایگان هستند. چند بار در هفته ایمیل هایی را با کد تخفیف ارسال کنید که منحصر به فرد هر مشتری خاص است و دارای تاریخ انقضاء می باشد. مشتریان می توانند از آنها برای دریافت یک محصول رایگان یا تخفیفی مناسب استفاده کنند. در روز تولد مشتریان، به آنها این امکان را بدهید که در صورت خرید آنلاین، یک هدیه تولد از شما دریافت کنند.

 اما آیا این کار منجر به ارتقاء بازاریابی دهان به دهان می شود؟ بله، این کار باعث می شود، مخاطب به شما اعتماد بیشتری کند و شما را به اطرافیان خود معرفی نماید تا آنها نیز از این تخفیفات و هدایا بهره کافی را ببرند. این کار یک بازاریابی دهان به دهان است. شاید برای شما اندکی هزینه داشته باشد، اما بازگشت سرمایه آن چندین برابر است.

9- برگذاری مسابقه آنلاین

هدایا و مسابقات یک ایده عالی برای کلید زنی یک بازاریابی دهان به دهان است. شما می توانید یک محصول رایگان را در فروشگاه خود هدیه دهید. شما می توانید مطالبی را داشته باشید که مشتریان را برای به اشتراک گذاشتن آن در رسانه های اجتماعی و دعوت دوستانشان به این کار، تشویق کنید و برای تحریک بیشتر مخاطبان، جایزه ای برای این مسابقه در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند تا به صورت ارگانیک به مخاطبان جدید تری برسید. پس از پایان مسابقه، می توانید به مخاطبانی که به آنها نیاز داشتید، دست پیدا کنید. به این ترتیب شما می توانید با ایجاد یک مسابقه در شبکه های اجتماعی، مردم را به خرید از فروشگاه خود ترغیب کنید و برند خود را به افراد بیشتری بشناسانید.

مسابقات اینستاگرامی

10- بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته می تواند به شما در افزایش بازاریابی دهان به دهان کمک کند. شما چند گزینه کلیدی دارید که می توانید آنها را آزمایش کنید. ابتدا، شما می توانید لیست مشتریانی را تهیه کنید که در برنامه وابسته شما ثبت نام کرده اند. بعد از اینکه مشتری در فروشگاه شما خرید انجام داد، می توانید از کسی که او را به شما معرفی کرده بخواهید تا به لینک مورد نظر در سایت شما مراجعه کرده و کمیسیون فروش خود را دریافت کنند. دوم اینکه، شما می توانید به وبلاگ نویسان دسترسی پیدا کنید.می توانید از آنها بخواهید که در مورد محصولات و برند شما مقالاتی بنویسند.

این مقالات می توانند شامل لینک هایی به سمت وب سایت یا فروشگاه شما باشد. در حالی که شما یک انگیزه پولی ارائه می دهید، واقعیت این است که این کار ریسک پایینی دارد. زیرا فقط درصورتی که فروش انجام شود، باید کمیسیون پرداخت کنید. حتی اگر فروش انجام نشده باشد، مهم نیست، چرا که آگاهی از برند توسط شرکت های وابسته، برای شما ایجاد می شود تا افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند.

_____________________________________________________________

همچنین در زمینه ی بازاریابی میتوانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

  1. بازاریابی بیمه عمر
  2. بازاریابی بین المللی
  3. استراتژی بازاریابی
  4. تبلیغات در گوگل
  5. روش های جدید بازاریابی
  6. بازاریابی شبکه های اجتماعی
  7. بازاریابی اینترنتی
  8. بازاریابی هرمی

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

مهرداد صادقی زاده
پیشرو در زمینه تولید، بهینه سازی و سئو محتوا - عاشق نوشتن و نویسندگی

همچنین ببینید

ساخت کمپین نمایشی

ساختن کمپین های نمایشی موفق

تبلیغات نمایشی گوگل به شما کمک می کنید تا در همه نقاط چرخه خرید از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *